MILI DUELI
DR KONGO
Rat o kojem se najmanje piše
Demokratska Republika Kongo je druga najveća država u Africi. Ima oko 105 miliona stanovnika. Trenutno je u toj zemlji rat o kojem se najmanje piše u svjetskim medijima. To je zemlja sa najvećim brojem govornika francuskog jezika.
Kratka moderna historija: Od 1885. do 1905. godine, ova država je, paradoksalnog naziva, kao Slobodna Država Kongo bila de facto privatni posjed belgijskog kralja Leopolda II koji je koristio za eksploatisanje resursima, a prema Berlinskoj konferenciji koja mu je to omogućila. 1908. godine je Belgija pripojila u svoj sastav kao koloniju koju je nazvala Belgijski Kongo. Prisilni rad na eksploataciji resursa kojem su domoroci bili izloženi, doveo je do smrti do 10 miliona radnika o čemu je pisao i Mark Tven. Nakon iznenadnog sticanja nezavisnosti od Belgije (koja je izjavljivala da će još bar 30-tak godina upravljati zemljom prije nego joj da nezavisnost), 1960. godine, ova država nastavlja funkcionisati kao samostalna, međunarodno priznata država, Demokratska Republika Kongo. U zemlji je odmah nastao nemir, jer je svega 12 ljudi pripadnika domorodačkog stanovništva bilo pismeno i obrazovano, iako se radi o jednoj od najvećih, resursima najbogatijih i najnaseljenijih afričkih zemalja. Nemiri su potrajali do 1965. godine, kada general Mobutu sa vojskom izvršava vojni udar, centralizira zemlju, smanjuje demokratiju, tradicionalnu nošnju uvodi umjesto svečanih zapadnjačkih odijela i 1971. godine mijenja i sam naziv zemlje iz Demokratska Republika Kongo u Zair. Zair je iskrivljena portugalska riječ nzadi koja znači rijeka koja guta sve druge rijeke. Također je promijenio i ime glavnog grada koji se više nije zvao po belgijskom kralju Leopoldvil već Kinšasa. Vladao je sve do 1997. godine kada su ga smijenili pobunjenici zauzevši glavni grad. Pobunjenici su odmah vratili ime države u Demokratska Republika Kongo. Na čelo države je došao Kabila. On je zabranio djelovanje opozicije i počeo rat sa svojim pobunjenicima u istočnom dijelu zemlje. 2001. godine je ubijen, a na vlast dolazi njegov sin Kabila (Jr.). Čitav sukob na prostoru Konga od 1998. do 2003. godine je sukob sa najvećim brojem ubijenih poslije Drugog svjetskog rata. Život je izgubilo preko 5 miliona ljudi.
UN se sa 11 regionalnih država, 2013. godine angažovao u izradi plana za stabilizaciju Konga. 2018. godine na vlast demokratskim putem dolazi Šisekedi, ali Kabila zadržava svoj uticaj kao premijer u parlamentu zemlje. Ipak, u državi nije nastupio mir. 2024. godine i dalje vrlo često izbijaju sukobi pobunjenika i državne vojske što vodi ka dislokaciji lokalnog stanovništva.
Mili Dueli misija: Mili Dueli su uspostavili interkulturalnu saradnju sa DR Kongom 2022. godine prijavom jednog autora iz ove države na naš kontest poezije. Bernard Kalume Buleri je ime autora sa kojim smo otpočeli naša direktna saznanja o ovoj državi. Iznimna je rijetkost da nam se javljaju afrički autori rođeni prije 1990. godine. Ovaj autor, rođen 1960. godine, baš kad je i njegova država stekla međunarodnu nezavisnost, izuzetan je primjer svega što se doživjelo i moglo doživjeti u ovoj zemlji.
Više puta je tokom sudjelovanja apelovao da pišemo o nemilim događajima u njegovoj zemlji. Štaviše, svoj poetski opus koji je predstavio je podredio pisanju o društvu koje ga okružuje, o stanju u kojem se zemlja nalazi.
Naša misija je promocija općeg mira, te u sklopu toga ćemo u svom budućem radu apelovati na mir u ovoj zemlji, sve dok se on u konačnici i ne uspostavi. Budući da Mili Dueli nisu geopolitički strateg, naši zaključci su objektivni i sljedeći:
oštro osuđujemo upotrebu fizičke sile sa bilo koje strane, ne zauzimajući stranu.
kao promotor interkulturalnog dijaloga smo na dispoziciji kao medijatori kulturnih udruženja u DR Kongu, u svrhu boljeg razumijevanja važnosti očuvanja kulture obje strane (Mi u Bosni i Hercegovini i na Balkanu imamo sjajno iskustvo međusobne asimilacije umjetnika na različitim kulturnim događajima, uz poštivanje kulturnih odlika svakog umjetnika).
oštro se protivimo bilo kojem obliku nasilne dislokacije stanovništva, naročito protjerivanja umjetnika, te narušavanja kulturnih znamenitosti u svrhu ratovanja.
apelujemo na NGO i GO sektor svuda po svijetu da obrate pažnju na prava žena i djece u ovoj zemlji. Prema podacima UNICEF-a iz septembra, 2023. godine, DR Kongo je zemlja sa najvećim brojem seksualnog zlostavljanja djece, a pored toga, u zemlji su brojna djeca prisiljena na ratovanje (neka i sa 5 godina starosti). Prema DHS anketama, preko 75% žena ove zemlje smatra opravdanim fizičko nasilje koje je muž počinio nad njima. Također, 5% žena se i dalje podrvgava ženskom obrezivanju koje je ilegalno i trajno obilježava dijete.
pozivamo lokalne vlasti da pruže pomoć umjetnicima ove zemlje i osiguraju im dostojne uslove za život.
pozivamo književnike ove zemlje da nam se pridruže da bismo zajedničkim snagama djelovali u osnaživanju umjetnosti i jačanju pozitivnog aspekta ove zemlje – umjetničkim djelima njenih umjetnika.
Sarajevo, 17. juli, 2024.
Mili Dueli