Mili Dueli 2020

Mili Dueli 2020/21: Poezija kosovskih autora (Polufinale)

Mili Dueli je najpopularniji online balkanski kontest poezije sa sjedištem u bh gradu Jajcu. Kontest je osmišljen i inspirisan idejom Nermina Delića. Kontest se sastoji od pet krugova. Četvrti, pretposljednji, krug se tradicionalno naziva i Polufinale.

ARIANA BYTYQI 1985 KOS Lipjan
Mentor: Sarah Isufi

MALI GRIJEH

I danas je kao jednog dana otišao i ostavio me u ruševinama
Čak me i ovaj dan odvukao na ivicu
Šta je to sa današnjim danom?
Ostala sam kod prozora i oči spustila na nebo čekajuć’ signal da mi da
I eto ga, grijeh… grijeh… grijeh…
Mrzim čak i dane koji prolaze kao u ukopu vremena i zaborava
Bojim se trenutaka zlih
Tama noći je poput grmljevine, nešto kao kad se zavjese pomaknu od mraza vremena
Kad čaša pobijeli od leda
A gdje si sad ti?
Nisi nigdje
Uzalud sjednem i zovem…
Suze mi se navlače na obraze
I kapci mi na očima postaju štapići
Zamrznuta je i soba bez parenja koju topi čaša ljubavi od vrućine i ugriza usana
A ja heroina na prijemu
Ostala mi je iluzija beskraja na vratima
A ti, poželi mi proljeće i cvijeća
I ne umri bez uživanja u toj toplini koja topi led iz soba
I učini da ponovo osjećam svoje tijelo.
——————————————————————————
MËKOT MËKAT

Edhe sot një ditë iku dhe me la rrënueshëm
Edhe kjo ditë më zvarriti buzë greminës
Po edhe sot mjaftueshëm?
Mbeta dritareve e sytë në qiell duke pritur se një sinjal do më jepte sadopak
Por mëkot ..mëkat..mëkat….
Kam inat edhe ditët që ikun si në varrimin e kohës së harresës
U kam frikë çasteve të pabesëve
Errësirës së natës si një shtrëngat kur perdet lëviz nga acari i kohës
Kur xhamat zbardh akulli
E ti ku jee?
Askund
Kot dënesem e thërasë…
Lotët më ngrihen në faqe
E qëpallat e syve të mi u bën shkopinjë
Dhomë acari pa çiftëzim që shkrien xhamin e dashurisë nga afshi e kafshimi i buzëve
E unë heroina e pritjes
Mbeta me iluzionin e pambarim
Urojë të më qelë një pranverë me lule
E të mos vdesë pa e shijuar atë ngrohësi që do më shkrinte shpirtin tim prej akulli
E të më bëjë ta ndjejë prapë trupin tim.
__________________________________
Mr sc Ariana Bytyçi është lindur më 1985 në Lipjan. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Po aty kreu edhe gjimnazin e shkencave matematiko natyrore. Diiplomoi në degën e Letërsisë Shqipe pranë Fakultetin të Filologjisë, në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, dhe magjistre e Medias dhe Komunikimit.
Deri më tani, poezitë e saj i ka botuar në të përditshmet “Lajm”dhe “Botapress”.Ka botuar poashtu edhe në “Dituria” në shtetin suedez, në Galaktika poetike “Atunis” në Belgjikë, “Fjala e lirë” në Londër, “Tribuna shqiptare” në Prishtinë“, gazeta “Dielli” në SHBA, “Perëndimi në Përqasje ” në Tiranë e në Gazetën” Nacional “etj.
Poezitë e Ariana Bytyçit kanë zënë vend edhe në antologjitë e poezive si “Malli poetik”, “Sofra poetike”, “Takime letrare” në të cilin janë prezantuar poetë e poete nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Presheva e nga diaspora,pastaj edhe në antologji të botuara në Suedi e Rumani.
Poetja Ariana Bytyçi ka marrë pjesë në shumë manifestimee letrare e poetike, si në Festivalin Kombëtar të letërsisë për të rinj, në Takimet tradicionale të krijuesve nga diaspora dhe në shumë takime të tjera, ku poezitë e saj janë shpërblyer me mirënjohje dhe çmime të ndryshme.
Ariana Bytyçi ka të botuara përmbledhjet me poezi “Më fal, moj lule!” ,“Vargu i zemrës sime”dhe librin “Klithmë Godoje ”, librin monografik për dëshmorët e kombit nga diaspora “Ju jeni pjesë e Atdheut” ndërkohë që ka në dorëshkrim edhe dy libra të tjerë “Përralla për fëmijë” dhe një tjetër me “Fabula”.
A list of published book:
Your opinion about our contest – Mili Dueli?
The best Mili Dueli
Do you expect to win the contest?
YES

AJNE IBERHYSAJ 1973 KOS Decan / Dečani
Mentor: Sarah Isufi

DUŠA JE UZNEMIRENA

Izloženost nožu
kroz lojalnu vibraciju,
lagano osvaja moje tijelo
i rastužuje moju dušu.

Pleše sa sjenkom tuge,
i polako
gasi moje zvijezde.
Večer uništava
kolumne mog razuma.
Usamljenost, oh, kako duboka!

Mjesto na staklu postaje
tamnije,
moj šav postaje teži.
A usamljenost, oh, kako duboka!
—————————————–
Britmë shpirti

Ekspozim therës,
përmes një vibrimi besnik,
lehtas më pushton trupin,
shpirtin më lëndon.

Me hijen e trishtimit vallëzon,
ngadalë m’i shuan yjet.
Mbrëmja m’i shkatërron
themelet e arsyes.
Dhe vetmia, sa e thellë!

Gjurma në gotë bëhet më e errët,
e damarët e mi, më të rëndë.
Dhe vetmia, sa e thellë!
—————————————-
Soul’s uproar

Knifey exposure
through a loyal vibe,
lightly conquers my body
and grieves my soul.

It dances with the shadow of grief,
and slowly
it extinguishes my stars.
The evening destroys
the columns of my reason.
The loneliness, oh, how deep!

The spot on the glass becomes
darker,
my seamst becomes heavier.
And the loneliness, oh, how deep!
_______________________________
Ajne Iberhysaj, 17.11.1973
Bio-chemistry profession
Job position: Inspector for Environmental Protection in the municipality of Decan
Im a honest person, I write poetry and i am very friendly
A list of published book:
Works: “Chestnut Day”, PH “Lena Graphic-design”, Prishtina 2020, “I will come with the shadow of the wind”. “Lena Graphic-design”, Prishtina 2020
Your opinion about our contest – Mili Dueli?
Its a chance for me to competate with the other poeths and also to have a mentor to help me to choose dhe right poetrys
Do you expect to win the contest?
YES

INDIRA HOXHA 1974 KOS Peje / Peć
Mentor: Sarah Isufi

SRETNI ČOVJEK

Jedinstveno i krhko,
na rubu čovječanstva,
na rubu svog osmijeha,
stoji čovek,
čovjek sreće…

Umor je nepoznanica
za ovog čovjeka,
simpatičnog govornika,
bistrog uma,
jurnjava:
leti da pronađe sunčeve zrake.

On je otac
hrabre žene,
stojeći na rubu čovječanstva.
On je sretan čovjek;
da, stoji samo nekoliko koraka
dalje od mene.
—————————
The happy man

Unique and fragile,
on the edge of humanity,
on the edge of his smile,
stands the man,
the man of happiness…

Fatigue is indistinguishable
for this man,
sweet speaker,
with a clear mind,
rushing:
sunlights to find.

He’s the father
of the brave woman,
standing on the edge of humanity.
He’s the happy man,
yes, standing just some steps
away from me.
—————————————-
Njeriu i lumturisë

Unik dhe i brishtë,
në buzë të njerëzimit,
në buzë të qeshjes së tij,
qëndron ai,
i lumturi njeri.

Lodhja e papërfillshme
për këtë njeri.
Folës i ëmbël
në mendje të qartë,
duke nxituar
rreze dritat të mbartë.

Babai i një gruaje të guximshme,
që qëndron në buzë të njerëzimit,
është ai,
njeri i lumturisë,
veç disa hapa larg meje.
____________________________
E lindur në Viti të Gjilanit me 09.04.1974 me prejardhje nga Juniku legjendar e cila jeton në Pejë,me profesion ekonomiste e diplomuar,poliglote e shtatë gjuhëve ndërkombëtare,humaniste e përsonave me aftësi të veçanta si dhe shefe e mediave për një kohë për rrafshin e Dugagjinit,lektore letrare,redaktore e librave, vajza e historianit Mr.sc.Avdyl Hoxhës kryeplakut të trojeve shqiptare e cila merret me shkrime analitike të trashëgimisë shqiptare duke ecur hapave të babait të saj me një aftësi tepër energjike që rrall kush mund ta ketë,Junikasja që mburremi me të dhe me shkrimet e saja pra,politika s’ka pasur e s’ka pushtet mbi Indirën. Atë s’e josh as edhe posti më i lartë i presidentit. Prandaj mbetet mjaft objektive në gjykimin e historisë e të politikës, duke mishëruar kështu ndërgjegjen e kohës e duke e shndërruar artin e saj të shkrimit në një mjet veprimi për progresin e vendit. Një model i përkryer me shkrimet e saja që përfaqëson të bukurën, moralin, të drejtën dhe zbulon të vërtetën e mbuluar të trashëgimisë.Falë shkrimeve e stilit të papërsëritshëm të saj, Indira Hoxha ka kthyer në fjalë e figura ndjenjat më të mjegulluara, mendimet më të ndërlikuara, enigmat më të mistershme që, edhe kur zgjaten, tërheqin përmes narracionit artistik dhe shkrimeve analitike. Me poezi poashtu Kompozicionet ndryshojnë nga shkrimi në shkrim. Hasim tituj e gjendje simbolike të trashëgimisë sonë. Kërkesat e larta ndaj vetes e kanë sjellë përpunimin e vazhdueshëm të shkrimeve. Në të gjitha ndrit kulti i fjalës së zgjedhur, të pastër e të bukur shqipe. Në shkrime që përçojnë ide e mesazhe të rëndësishme. Ato kanë mrekullinë e fjalës e horizontet e mendimit të thellë analitik. Pra Indira Avdyl Hoxha shkrimtarja,poetja dhe intelektualja jonë Junikase më e shumanshmja e kohës sonë e cila për shkrimet dhe poezit mori shum çmime dhe mbi 60 mirënjohje.Është libri i parë poetik „ Unë Zëri yt Baba“ të cilin ja dedikon babait Avdyl Hoxhës.
A list of published book:
The poem book „ Unë Zëri yt Baba“
Your opinion about our contest – Mili Dueli?
Very nice and happy with Milli Duell
Do you expect to win the contest?
YES

More about organization of the Semi-Final round (4th Round):

Mili Dueli 2020: Organization Of The Fourth Round

 

 

Podijeli

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)